A WordPress 5.0 hozza az elmúlt évek legnagyobb változását a WordPressben – ez egy új szerkesztő, Gutenberg néven. Mi is ez pontosan? Milyen előnyökkel és hátrányokkal jár majd?
Tartalom
Mi az a Gutenberg?
A Gutenberg egy új szerkesztő, amely az eddig használt TinyMce szerkesztőt váltja fel. A TinyMce Editor több éve használja a WordPress-t. Gutenberg másképp fog dolgozni. Ahelyett, hogy szövegszerkesztő alapján dolgozna, az ún blokkok. Az egyes blokkok közvetlenül az oldalon szerkeszthetők. Ezután létrehoz egy weboldalt a blokkokból.
Ha ismeri a webhely létrehozásának ezt a módját, akkor igaza van. Egy blokkszerkesztő , például a Visual Composer vagy a Divi Builder , számos WordPress-sablont használ. A Gutenberg a WordPress 5.0-s verziójától lesz elérhető. Ha hamarabb szeretné kipróbálni, jelenleg pluginként érhető el .
A Gutenberg egy új szerkesztő, amely az eddig használt TinyMce szerkesztőt váltja fel.
A jobb ötlet kedvéért így néz ki a szerkesztővel való munka :
Mit hoz nekünk ez a szerkesztő?
A fejlesztők azt ígérik, hogy megváltoztatják a tartalomkészítési élményt. Célja, hogy átfogó eszköztár segítségével megkönnyítse az oldal létrehozását . Ez a szerkesztő lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy ne csak cikkeket írjanak, hanem gyakorlatilag oldalt is hozzanak létre. Hozzájárulását különösen a webdesignban kezdők fogják értékelni.
Mi az a blokk?
Azokkal a blokkokkal, amelyekkel ez a szerkesztő dolgozik, lehet oldalelrendezési stílust létrehozni. A blokkon belül úgy lehet szöveggel dolgozni, mint egy szövegszerkesztőben.
A blokkszerkesztőre úgy gondolhat, mint egy Visual Composerre vagy a Divi Builderre , amely több WordPress-sablont használ.
Egyszerűsítse az oldal működését
A Gutenberg leegyszerűsíti a rövid kódokkal, widgetekkel, menükkel, metadobozokkal és sok más formázási és webhelyfunkciók létrehozásával kapcsolatos munkafolyamatot. Mindezek a funkciók blokkként lesznek elérhetők. Számos weboldal formázási funkció lehetséges kódolási ismeretek nélkül.
Blokkok szerkesztése
A szerkesztőben az egyes blokkok egyszerűen szerkeszthetők, és az oldalon a kiválasztott helyre mozgathatók. Egy blokkon belül több eszköztár megjelenítési területe van. Ez lehetővé teszi a felhasználó számára, hogy jobban összpontosítson magának az oldalnak a létrehozására.
Az is érdekelhet, hogy hozzáadhat-e YouTube és Vimeo videókat a szerkesztőben. Igen az lesz. Minden hang- és videóbejegyzéshez saját blokkot kell létrehoznia.
Milyen hatással lesz Gutenberg a meglévő oldalakra?
A szerkesztőnek nem szabad megzavarnia egy meglévő WordPress webhelyet. Minden alkatrésze szükségtelen változtatás nélkül átvihető. Támogatja a webhely már meglévő funkcióit. A rövid kódok és meta boxok átviteléhez fokozatosan készülnek olyan eszközök, amelyek ezt lehetővé teszik. Legalább ez az elmélet, meglátjuk mit hoz a gyakorlat 🙂
Rövid kódok és meta dobozok
A rövid kódok továbbra is változtatás nélkül működnek. Ha továbbra is használja őket webhelye létrehozásakor, továbbra is használhatja őket. A Gutenberg új módot kínál ezek létrehozására és előnézetére:
A legtöbb meta doboz változtatás nélkül tovább működik. Egyesek frissítésre szorulnak, mások blokkokká lesznek konvertálva. A szerkesztő támogatja az összes többi általános bejegyzéstípust.
Gutenberg előnyei
A weboldal létrehozásának és szerkesztésének megváltoztatása a következőket eredményezi:
- Az oldal egészének közvetlen szerkesztéssel történő létrehozásának új módja lehetővé teszi az egyes összetevők szerkesztésének egyszerűsítését.
- Csökkenti a meglévő interfész bonyolultságát azáltal, hogy több interfészt egyesít.
- Modernizálja és egyszerűsíti az oldal és összetevői szerkesztését, írását és közzétételét.
- Lehetővé teszi a webhely funkciók hozzáadását.
- Az intuitív kialakítás megkönnyíti az egyes meglévő funkciókkal való munkát, például a bejegyzések összekapcsolását és a képek hozzáadását.
- A blokkok leegyszerűsítik a webhely személyre szabásának folyamatát.
- Az oldal általános megjelenésének új nézete új lehetőségeket nyit meg a JavaScript számára.
- Lehetővé teszi, hogy egyszerre több ember dolgozzon az egyes szakaszokon.
- Számos blokkszerkesztő eszköznek köszönhetően összetett webstruktúra létrehozását teszi lehetővé.
Blokkok szerkesztése
Minden blokk külön-külön szerkeszthető az oldalon. Egyszerre több blokkot is létrehozhat. Válthat a tartalom és a html között is.
A blokkok könnyen mozgathatók az oldalon. Talán ez a szerkesztő legnagyobb előnye. A mozgatási módszer sokkal pontosabb, mint az oldalkészítés korábbi módja. Az oldal minden lépésében elérhető az élő előnézet az oldal grafikus szerkesztéséhez.
A WordPress Gutenberg további funkciói
Ebben a szerkesztőben lehetőség van beállítani a kategorizálást, címkéket, a bejegyzésrészlet megjelenését és hasonlókat.
A szerkesztővel való munkavégzés nagyon intuitív. Még egy kezdő is megérti. Csak nyomja meg az Enter billentyűt egy blokk hozzáadásához. Képek hozzáadásához, előnézethez stb., görgessen az oldal aljára.
A Másolás és beillesztés funkció, a címsorok formázása és maga a szöveg nagyon jól be van állítva.
A blokkok HTML5 kimenetet használnak.
A felhasználók hátrányai és aggályai
Az új szerkesztő által ígért minden előny ellenére a WordPress felhasználóknak és a közösségnek vannak fenntartásai :
- Egyes lépések több kattintást igényelnek, mint az eredeti szerkesztő.
- Maga a menü három oszlopot tartalmaz. Ez megnehezíti egyes funkciók megtalálását.
- A meta dobozok el vannak rejtve a beállítások alatt.
- Sok régebbi sablon nem támogatja a HTML5 formátumot.
- A technológia a fejlesztés során változott. Még mindig nem világos, hogyan fognak működni a beágyazott rövid kódok.
- Nem teljesen világos, hogyan fognak működni a bővítmények metadobozai. A blokkokhoz való igazításuk nagyon időigényes lesz.
- A beépülő modulok felhasználói a nem megfelelő fejlesztői dokumentáció miatt panaszkodnak.
- Az sem világos, hogy a WordPress 5.0 mikor lesz elérhető.
- A WordPress 5.0 visszafelé kompatibilitási kérdései nem egyértelműek.
Mit hoz még a WordPress 5.0?
Az említett szerkesztőn kívül a WordPress 5.0 további fejlesztéseket is hoz:
Biztonság
A WordPress 5.0 a korábbi verziókhoz hasonlóan a biztonságra helyezi a hangsúlyt, és ezen a területen is hoz frissítéseket. A jobb biztonság érdekében a WordPress SSL-tanúsítvány, erős jelszavak és kéttényezős hitelesítés használatát javasolja.
Front-end szerkesztő
Lehet, hogy már próbálta a Front-end beépülő modult. A WordPress 5.0 tartalmaz egy előtér-szerkesztőt. Ennek köszönhetően közvetlenül az oldalon módosíthatja és szerkesztheti a bejegyzéseket . Hasonló elven működik, mint a Visual Composer, de könnyebben használható. A front-end szerkesztő felgyorsítja a webhely szerkesztési munkáját.
Mobil optimalizálás
A WordPress folyamatosan fejleszti válaszkészségét. Nagy hangsúlyt fektet a mobiltelefonokra való optimalizálásra. A WordPress 5.0 biztosítja, hogy webhelye bármilyen eszközről megtekinthető legyen.
Vágja le az oldal hátterét
A WordPress 5.0 az oldal hátterének megváltoztatását is javítja. Leegyszerűsíti a képkivágási folyamatot. A jelenlegi verzióban törölnie kell, le kell vágnia, újra fel kell töltenie a könyvtárba, majd újra el kell helyeznie az oldalra. A háttérkép cseréjének új módjával ez egy kicsit könnyebb lesz.
Egy szó a végére
Tapasztalatból azt gondolom, hogy a Gutenbergre váltás nem lesz olyan egyszerű , mint ahogy az alkotók bemutatják. Az esetleges átmeneti kellemetlenségek ellenére azonban előrelépésre és innovációra van szükség. Ezért örülök, hogy úgy döntöttek, hogy a lehető leghamarabb új szerkesztőt építenek be a WordPressbe. Érdekes lesz látni, hogy ez a változás hogyan érinti a jelenleg népszerű WordPress-építőket, például a Visual Composert és a Divi Buildert .
Segített Önnek ez a cikk? Kérem, egy megosztással támogasson. 👍